Patent Tescil

Patent Tescil

Bilginin öneminin arttığı günümüzde, yeni keşifler yapmanın önemi daha da artmıştır. Dolayısıyla buluşu olan firmalar ya da kişiler, onun patentini almaktadır. Patent tescil de bu duruma denilmektedir. Tescilin alınması sonucunda ilgili keşif sahiplenilerek, koruma altına alınmaktadır.

Patent hakkı, ilgili keşfi bir süre için üretme, satma, kullanma ve ithal etmesini sağlamaktadır. Patent süresi boyunca, ilgili keşif sahibinin mülkiyetine alınmaktadır.

Patent tescili için bir keşfiniz varsa, sahibinin Türk Patent Enstitüsüne giderek, başvurması gerekmektedir. Burada keşfin yararlı olması, farklı ürünlerden ayırması gibi durumlar önemlidir. Dolayısıyla öncesinde keşfiniz için bir araştırma yapmanız tavsiye edilmektedir.

Firmamız, keşiflerinizi piyasada ayrıntılı şekilde inceleyerek, benzerliklerini ve farklılıklarını ele almaktadır. Doğru bir sorgulamayla beraber keşfinizin ne kadar özgün ve farklı olduğunu, kısa sürede öğrenmeniz mümkündür.

Patent Tescil Yaptırma

Patent alma süreci, öncelikle sahibinin Türk patent Entitüsüne gitmesiyle başlamaktadır. Bunun için takip edeceğiniz adımlar, aşağıda olduğu gibidir.

  1. Patent almak için başvuru yapmak
  2. Kurum tarafından araştırma raporu sunulması
  3. İlgili araştırma raporunun yayına verilmesi
  4. Kurum tarafından patent inceleme raporu sunulması
  5. Uygun bulunursa, patent belgesinin teslim edilmesi

Başvuru gerçekleştirilirken, patent tescil kapsamı da belirlenmektedir. Burada Türkiye ve uluslar arası geçerlilik olarak iki seçenek vardır. Sadece Türkiye’de patent istiyorsanız, Türk Patent ve Marka Kurumu’na gidilmektedir.

Patent Tescil Araştırması

Dünya tarihinde yapılan birçok keşif vardır. Dolayısıyla patentinizi tescil ettirmeden, gerek Türkiye’de, gerekse farklı bir ülkede tescil durumunu öğrenmeniz elzemdir. Dolayısıyla öncesinde oldukça kapsamlı ve detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

Firmamız, keşiflerinizi hem Türkiye’de, hem de Dünya’da araştırarak, uygunluğunu ele almaktadır. Profesyonel çözüm önerilerimizden yararlanmak istiyorsanız, bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

© All rights reserved. Powered by VLThemes.